Informace pro návštěvníky

Obecné zásady a průběh prohlídky zámku

Prohlídka zámku probíhá vždy s průvodcem a trvá přibližně 50 minut. Protože jsou některé pokoje malé, kapacita ve skupině je omezena na max. 30 osob. V průběhu prohlídky žádáme návštěvníky, aby se nevzdalovali od průvodce a respektovali jeho pokyny. Dále návštěvníky prosíme, aby se nedotýkali vystavených předmětů, o nic se neopírali a měli vypnuté mobilní telefony.

 

Parkování

V Manětíně je možné parkovat bezplatně v bezprostřední blízkosti zámeckého areálu. Na náměstí jen sjedete pod terasy k zámku. V hlavní sezóně, nebo pokud právě probíhá svatební obřad, může být toto parkoviště plné. V tom případě objeďte areál z pravé strany, dvakrát zabočte doleva a své vozidlo zaparkujte na parkovišti u bývalého hotelu. K zámku pak projdete přes zámecký park.

Přístupnost

Přístup do zámeckého areálu, stejně tak na toalety, je plně bezbariérový. Nádvoří je vydlážděno "kočičími hlavami", v zahradě a parku jsou cestičky pískované. Při vstupu do zámku je však potřeba překlenout schodiště do prvního patra, kde potom prohlídka pokračuje převážně po rovince. To znamená, že dva lidé musí vynést kolečkové křeslo po 30 schodech nahoru. Tuto možnost je vždy třeba individuálně domluvit s pracovníky na pokladně, zda se v objektu právě nachází osoba nebo osoby, které mohou pomoci. Vždy se snažíme vyhovět. 

Zvířata

Zvířátka nemají přístup do zámku ani v přenosných taškách. Do zahrady a parku je možné je vzít buď na ruku, nebo do tašky. Pokud jej necháte v autě, ohlídejte si, zda je zaparkované ve stínu.

Cyklisté

Cyklisté se nesmí projíždět po zámecké zahradě a parku. Proto je pro ně na nádvoří otevřena garáž, kam si mohou svá kola zaparkovat. Garáž je volně přístupná a není hlídaná.

Pro děti

Účast dětí na běžných prohlídkách je věc individuální. Rodiče by měli uvážit, zda je dítě natolik zralé, aby vydrželo hodinku poslouchat a nerušit ostatní návštěvníky. Vždy se snažíme, pokud je to možné, přizpůsobit výklad všem návštěvníkům, i dětem. Přístup kočárků ani tzv. golfových holí do interiérů není možný.

Občerstvení

V Manětíně se restaurace otevírají v 11 hodin dopoledne. Ve všech zařízeních se zde dobře najíte a vzhledem k tomu, že nám v Manětíně chybí kavárna nebo cukrárna, můžete si zde odpočinout i u odpolední kávy.